Медиация
КАКВО Е МЕДИАЦИЯ И КАК РАБОТИ?
Медиацията е процедура, при която страните обсъждат споровете си с помощта на обучено безпристрастно трето лице (лица), което им съдейства за постигане на споразумение . Това може да е неофициална среща между страните или насрочена конференция за споразумение. Спорът може да е висящ в съда или потенциален спор, който може да бъде заведен в съда. Делата, подходящи за посредничество, са спорове по търговски сделки, телесна повреда, строителство, обезщетение на работници, трудови или общностни отношения, развод, домашни отношения, заетост или всякакви други въпроси, които не включват сложни процесуални или доказателствени въпроси (ГПК). Участието в медиационната конференция е доброволно от страните, с изключение на случаите, когато това се регулира от статута или клаузата на договора.
Посредникът е човек с търпение, постоянство и здрав разум. Той/тя има арсенал от техники за договаряне, умения за човешка динамика и способности за активно слушане, артикулиране и повторение. Посредникът е фасилитатор, който няма правомощия да разреши конфликта. Страните ще измислят решението, докато посредникът се движи през процеса. В много юрисдикции медиаторът е адвокат, но той не може да дава правни съвети, докато е в ролята на медиатор. Въпреки това експертният опит на медиатора може да бъде от полза за страните при формулирането споразумението или при обстоятелства, при които страните са отворени за неутрална оценка на случая.
ПРЕДИМСТВА ОТ ПРОЦЕСА НА МЕДИАЦИЯ
ЗА СТРАНИТЕ
Има много причини, поради които една страна в спора може да избере медиация пред традиционните съдебни спорове или други форми на алтернативно разрешаване на спорове. Някои от тях са достъпност, навременно разрешаване, частни сесии, поверителност, участие в разрешаването на спора и в много случаи запазване на взаимоотношенията между страните.
Разходите за посредничество са по - ниски от средните разходи във времето и парите за водене на дела. Почасовата ставка на медиатора обикновено е по - ниска от почасовата ставка за адвокат. Страните често могат да насрочат медиация в рамките на седмици след решение за посредничество или съдебно разпореждане за посредничество.
Медиаторите предлагат своите услуги в достъпни за клиентите дни. На медиацията няма зрители и каквото и да е казано в медиацията, не може да бъде повторено или докладвано от медиатора на друга страна. Този процес е конфиденциален. Споразумението за уреждане е единственият запис на производството. Споразумението за посредничество, подписано от страните преди конференцията, често напомня на страните за поверителността на сесията и че посредникът не е на разположение като доброволен свидетел в съдебен процес по въпроса.
КАК РАБОТИ МЕДИАЦИЯТА?
Конференцията се провежда по взаимно съгласие и на неутрално място за страните. Това може да бъде офисът на медиатора или друго частно съоръжение, недостъпно за други трети лица. Първоначалното посредничество може да започне с последващи телефонни преговори между медиатора и страните, когато е целесъобразно. В последствие медиаторите ще организират преговори лице в лице или ще провеждат ко-посредничество при потенциално възпалителни обстоятелства, като например вътрешни отношения.
СТРАНИТЕ ПО МЕДИАЦИЯ МОГАТ ИЛИ НЕМОГАТ ДА БЪДАТ ПРЕДСТАВЛЯВАНИ ОТ АДВОКАТ?
Когато присъства адвокат, страните могат да бъдат насърчавани да работят с медиаторите и да се консултират с адвокатите по правни въпроси. По принцип протоколът с адвокатите се определя преди сесията.
ЕТАПИ НА МЕДИАЦИЯ
Въведение: Първоначално медиаторът ще даде встъпително изявление, което може или не може да бъде запомнено, но което ще включва подходяща информация за страните. Той ще започне с въведение и описание на неговото обучение и опит, ще направи етична проверка и ще получи имената на страните и техните адвокати или представители. След това се обсъждат административни въпроси: Таксата на медиаторите; подписване на Споразумението за посредничество, ако не е направено в началната фаза на контакт; поверителност на производството; и възможността за последващ преглед от адвокат на всяко споразумение. След това графикът за конференцията и всички бъдещи срещи се определят с почивки, обяд и допълнителни стаи за частни срещи. Процесът е описан с няколко прости правила за поведение: Страните ще използват обща учтивост и ще си позволят да допълват изказванията си без прекъсване. Те могат да използват предоставените подложки за писане и моливи, за да позволят запазване на мислите, но трябва да позволят подложките да бъдат събрани и унищожени в края на всяка сесия.
Това е най -дългият период, в който се очаква медиаторът да говори и през цялото това отваряне ще насърчава страните към добросъвестни усилия за уреждане и пълно разкриване на медиатора. Всички разговори и материали, представени в медиационната сесия, са поверителни
Определяне на проблема: По време на този етап всяка страна ще даде отчет за фактите и обстоятелствата, довели до спора. Проблемите ще бъдат идентифицирани и обобщени.
Генериране на опции и алтернативи: Спорещите, заедно или в отделни сесии с посредника, ще определят районите на заселване. Посредникът може да обобщи резултатите от частните сесии с всяка страна и да насърчи възможностите. Реална оценка на силните и слабите страни на собствената позиция на всяка страна ще бъде целта на този етап. Преговорите и вземането на решения от страните ще продължат, освен ако медиаторът не обяви невъзможност за медиация и не прекрати медиацията или не продължи медиацията в следваща сесия.
Изяснение и писане на споразумение: Условията на всяко споразумение ще бъдат написани от страните. Ако адвокат не присъства, страните могат да изберат документът да бъде прегледан от адвоката и подписан по -късно.
КВАЛИФИКАЦИИ НА МЕДИАТОР
РЕГИСТЪР НА МЕДИАТОРИТЕ В БЪЛГАРИЯ
Медиаторът трябва да бъде вписан в Единен регистър на медиаторите към Министерство на правосъдието. Той се обучава от лицензирана организация. Кандидатите представят доказателства за завършено обучение, опит и образование.
МЕДИАТОРСКА ЕТИКА
Повечето програми за обучение отделят значителен брой часове за съображения за етика. Ако медиаторът не спазва Етика на поведние и конфиденциалност, той подлежи на санкциониране и отнемане на правата му да бъде медиатор.
"Фамилен център Богдана" разполага с висококвалифициран екип за извършване на медиация.
Разполагаме с уютен офис и помещения за изчакване
Контакт с нас: от тук